Për herë të parë në histori, mbreti spanjoll tregon se sa është i pasur

Mbreti Felipe VI i Spanjës ka bërë të ditur se ka një pasuri prej 2.6 milionë eurove – hera e parë në histori.

Pallati Mbretëror Spanjoll të hënën zbuloi pasurinë e monarkut në një lëvizje të paprecedentë që synon të fitojë “respektin dhe besimin e qytetarëve”.

Lëvizja vjen pasi qeveria socialiste e Spanjës do të miratojë një dekret për të forcuar “transparencën, përgjegjshmërinë dhe efikasitetin” në monarkinë e vendit.

Familja mbretërore spanjolle po mundohet të përmirësojë imazhin pas një seri skandalesh që kanë përfshirë babanë e Felipes, ish-mbretin Juan Carlos I, raporton euronews.

Juan Carlos është akuzuar prej kohësh për mashtrime financiare duke e fshehur pasurinë jashtë vendit në vendet e Gjirit.

Ish-mbreti, i cili kishte qenë një figurë e njohur në Spanjë pas vdekjes së diktatorit Francisco Franco, u detyrua të abdikonte prej fronit në vitin 2014, pasi iu zbuluar jeta luksoze.

Pallati tha se pasuria e Felipes përbëhej nga rreth 2.3 milionë euro në kursime, llogari rrjedhëse, letra me vlerë, si dhe punime të artit, gjësendeve antike dhe bizhuterive.

Mbreti nuk ka asnjë pasuri të paluajtshme ose ndonjë marrëveshje financiare jashtë vendit, tha një zyrtar i pallatit, duke shtuar se ai kishte hequr dorë nga trashëgimia e Juan Carlosit.

Deklarata e pallatit vuri në dukje gjithashtu se Felipe kishte paguar tatimin për të gjitha të ardhurat e tij. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...