Putin kërcënon Perëndimin: Nëse ndërhyni në Ukrainë, do t’ju përgjigjemi me shpejtësinë e dritës

Në një adresim para deputetëve rusë në Shën Petersburg sot, presidenti rus Vladimir Putin ka kërcënuar çdo shtet që ka në plan të ndërhyjë në Ukrainë, se do të marrin përgjigje me shpejtësinë e dritës nga Moska.

Siç shkruan “The Guardian”, presidenti rus ka thënë Perëndimi ka dashur që ta copëtojë Rusinë dhe e ka akuzuar për nxitjen e Ukrainës në një konflikt me Rusinë.

“Nëse dikush ka qëllim të ndërhyjë në ngjarjet që po ndodhin (në Ukrainë) nga jashtë, duke krijuar kërcënime të papranueshme strategjike ndaj nesh, atëherë ata do të duhej ta dinin se përgjigja jonë do të jetë e shpejtë, sikur vetëtima”, ka thënë Putin.

Putin ka thënë se trupat ruse nuk do të hezitonin që të shfrytëzonin armatimin më modern.

“Kemi të gjitha pajisjet për këtë gjë – ato me të cilat askush nuk mund të mburret. Dhe ne nuk mburremi. Por do t’I përdorim nëse është e nevojshme. Dhe, dua që secili ta dijë këtë. Tashmë kemi marrë të gjitha vendimet për këtë”, ka thënë Putin.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kryeministri i ri australian Entoni Albaneze nesër do të bëjë betimin

Kryeministri i sapozgjedhur australian, Entoni Albaneze, nesër duhet të betohet, pas fitores së tij të djeshme në zgjedhje parlamentare të Partisë laburiste, njofton DPA. Albaneze...

Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova dhe Ukraina janë dy situata të ndryshme

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka thënë se Ukraina dhe Kosova janë “situata shumë të ndryshme”, duke bërë thirrje që ajo që ndodhi...

Dendias nesër e fillon mini turneun në Tiranë, Sarajevë dhe Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias prej nesër deri të mërkurën do t’i vizitojë Shqipërinë, Bosnje e Hercegovinën dhe Maqedoninë e...

Bekteshi në takim me tregtarët e rajonit Ohër-Strugë për ndryshimet e Ligjit, e Diela të jetë ditë pune

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot në Ohër do të realizojë takim me tregtarët nga rajoni Ohër-Strugë. Në takim, siç informoi Ministria dikateriale, do t’i...

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...