Vladimir Putin: Plani për të na goditur ekonomikisht dështoi

Presidenti rus, Vladimir Putin, gjatë një deklarate në Shën Petërburg deklaroi se planet e vendeve perëndimore për të mbytur ekonomikisht Rusinë dështuan.

Sipas kreut të Kremlinit, sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë nuk kanë ndonjë ndikim të madh për momentin.

Më herët gjatë ditës, Rusia vendosi të ndalojë furnizimin me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë, duke kërcënuar se një gjë të ngjashme do ta bëjë dhe me vendet e tjera jomiqësore.

Nga ana tjetër, Komisioni Europian propozoi pezullimin e të gjitha taksave për produktet ukrainase që eksportohen në vendet e BE. Në propozim përfshihet heqja e të gjitha masave dhe taksave në fuqi dhe për çelikun ukrainas.

“Kjo është një masë shumë e rëndësishme që i garanton Ukrainës një tregti pa taksa”, u shpreh zv/presidenti i KE, Valdis Dombrovskis.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...