Zaev: Mandati i ri i Macron sjell fitore të re të vlerave europiane ndaj kërcënimeve të nacionalizmit në Europë

Sot, më 27 Prill, dëshiroj të përgëzoj presidentin Macron për mandatin e tij të ri – ai sjell një fitore të re të vlerave evropiane mbi kërcënimet që nacionalizmi paraqet për Europën, tha ish-kryeministri Zoran Zaev në një forum në Strumicë të organizuar nga Ambasada Franceze.

“Kur është fjala për marrjen e vendimit mes liberalizmit dhe konservatorit, ne të majtët kemi vetëm një zgjedhje – ai është liberalizmi – liria, çiltërsia, moderniteti”, tha Zaev.

Zaev thekson se as Macron në Francë nuk është i djathtë dhe as partia e Golobit në Slloveni.

Në fjalimin tim në Athinë para disa ditësh, thashë se po kundërshtoja tezën se e djathta apo e djathta ekstreme sundonte Europën. As Macron në Francë nuk ka të drejtë dhe as partia e Golobit në Slloveni, e cila fitoi zgjedhjet parlamentare të së dielës, nuk ka të drejtë, tha Zaev.

Mezi pres këto thirrje të forta që i sjellin fitore lirisë europiane”, tha Zaev.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Projekti që ka rindizur sherrin mes Leonorës dhe Norës, kunjat në dhomat e zhveshjes dhe përfshirja e miqve VIP

Të gjithë ishin shumë të fokusuar të shikonin ribashkimin e Borës dhe Donaldit në sfilatën e Valdrin Sahitit dhe dashur pa dashur mbeti jashtë...

Operacioni që riktheu dinjitetin e Drejtësisë kundër krimiṯ

Nga Mero Baze Ka tri ditë që shtypi shqiptar është kthyer në një telenovelë krimi, për shkak të rrjedhjes së dosjeve të një liste prej...

Kryeministri i ri australian Entoni Albaneze nesër do të bëjë betimin

Kryeministri i sapozgjedhur australian, Entoni Albaneze, nesër duhet të betohet, pas fitores së tij të djeshme në zgjedhje parlamentare të Partisë laburiste, njofton DPA. Albaneze...

Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova dhe Ukraina janë dy situata të ndryshme

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka thënë se Ukraina dhe Kosova janë “situata shumë të ndryshme”, duke bërë thirrje që ajo që ndodhi...

Dendias nesër e fillon mini turneun në Tiranë, Sarajevë dhe Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias prej nesër deri të mërkurën do t’i vizitojë Shqipërinë, Bosnje e Hercegovinën dhe Maqedoninë e...