Ambasadori francez në Shkup: Maqedonia dhe Shqipëria duhet të jenë anëtare të BE-së

Ambasadori francez në Shkup, Siril Bomgartner në ClickPlus në TV21 theksoi se vendet si Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria për arsye gjeografike dhe historike duhet të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian.

“Ekziston qëndrimi francez për çështjen e integrimit evropian dhe zgjerimit të unionit, i cili është konfirmuar, por edhe një qëndrim i përgjithshëm që i referohet veçanërisht Maqedonisë së Veriut dhe ai është si vijon: Ne besojmë se një vend si Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, duhet të bëhen anëtare të Bashkimit Europian për arsye gjeografike dhe historike”, tha mes tjerash Bomgartner.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...