Britania me deklaratë të qartë: Rusët duhet të largohen nga të gjitha territoret e pushtuara të Ukrainës

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss ka thënë se forcat ruse duhet të largohen nga “e gjithë Ukraina”, gjë që përbën deklaratën më të qartë të synimeve të qeverisë britanike.

Fuqitë perëndimore po e kthejnë vëmendjen se si mund të përfundojë lufta në Ukrainë dhe çfarë duan ata pos një ndërprerjeje të armiqësive.

Në fjalimin e saj në Londër, Truss tha se Rusia duhej të largohet nga “e gjithë Ukraina”.

Kjo është deklarata më e qartë rreth synimeve të Britanisë së Madhe dhe nënkupton që forcat ruse duhet të largohen jo vetëm nga territoret e pushtuara në javët e fundit, por edhe nga ato zona që i kishte aneksuar tetë vjet më parë, si Krimea.

Jo të gjitha fuqitë perëndimore mund të ndajnë një objektiv kaq ambicioz, raporton bbc.

Sekretarja e Jashtme bëri gjithashtu të qartë se Perëndimi duhet të bëjë më shumë për të penguar agresionin e ardhshëm rus, duke shpenzuar më shumë për mbrojtjen dhe duke përdorur ndikimin e saj ekonomik për të përjashtuar Rusinë nga tregjet perëndimore.

Ajo tha se Perëndimi duhet të rrisë aftësitë mbrojtëse jo vetëm të Ukrainës, por edhe vendeve të tjera të kërcënuara, si Moldavia dhe Gjeorgjia.

Nëse Rusia do të ketë sukses, tha ajo, do të ishte “mjerim për të gjithë Evropën”. Fitorja për Ukrainën ishte një “imperativ strategjik” për Perëndimin, tha ajo.

Ndryshe, Rusia ka vazhduar edhe sot me bombardime duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...