Donfried: Maqedonia ka përmbushur detyra të vështira, e ardhmja e saj është në BE

Ne mbështesim fuqimisht euroaspiratat tuaja dhe ne duam që konferenca ndërqeveritare të zhvillohet sa më shpejt të jetë e mundur e cila po zgjatë shumë.Ju keni kryer detyra të vështira, keni kryer reforma dhe meritoni të bëni përparim të shpejtë. E ardhmja e Maqedonisë së Veriut është në BE, tha ndihmëssekretarja amerikane e shtetit për çështje evropiane dhe euroaziatike, Karen Donfrid pas takimit të sotëm me ministrin e Jashtëm Bujar Osmani.

“Shtetet e Bashkuara vlerësojnë përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për një të ardhme euroatlantike. Ne mbështesim fuqimisht aspiratat tuaja dhe dëshirojmë që konferenca ndërqeveritare të mbahet sa më shpejt që të jetë e mundur. Mirëmbajtja e tij është vonuar për shumë kohë”, theksoi Donfrid.

Ajo vlerësoi gjithashtu vendin për pozicionin e tij të qartë mbi mosmarrëveshjen ruso-ukrainase.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...