Federata braziliane shkruan historinë, emëron për herë të parë një grua drejtoreshë

Luisa Rosa do të ketë detyrën e mbikëqyrjes së projekteve të ndërtimit, shembulli i saj stimul për të tjerët.

Konfederata Braziliane e Futbollit emëroi drejtoreshën e parë grua, që do të ketë detyrën e mbikëqyrjes së projekteve të reja të ndërtimit.

Arkitektja Luisa Rosa ka punuar në komitetet organizative për Kupën e Botës 2014, Olimpiadën e vitit 2016 dhe Lojërat Paraolimpike që u mbajtën në Rio de Zhaneiro. Ajo u përfshi edhe në projektet arkitekturore të këtij viti në Kupën e Botës në Katar.

33-vjeçarja Rosa do të ketë detyrën e krijimit të 15 qendrave të zhvillimit me paratë e përfituara nga Brazili, kur priti Botërorin në 2014.

Presidenti i Konfederatës Braziliane të futbollit Ednaldo Rodrigues tha se emërimi i Rozës si Drejtoreshë e Aseteve mund të shërbejë si stimul për të tjerët.

Emërimi i saj vjen një vit pasi ish-presidenti i institucionit numër 1 të futbollit brazilian u shkarkua nga detyra nga Komiteti Etik, pas akuzave se ai kishte ngacmuar seksualisht punonjëset. Rogerio Caboclo ka mohuar akuzat.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...