Guterres takohet me Zelenskyn, diskutojnë për mundësinë e evakuimit të civilëve nga Mariupoli

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensy dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, janë takuar sot në Kiev nga ku porositën sesi lufta në shekullin e 21-të është absurde.

Guterres vizitoi sot Kievin, ku u takua me presidentin ukrainas dhe ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dmitry Kuleba, transmeotn Telegrafi.

Gjatë ditës së sotme, Guterres vizitoi qytetin Borodyank, ku shprehu mllefin pasi që ishte dëshmitar i tmerrit që ishte shkaktuar atje.

Ai më pas vizitoi kishën e Shën Andreut në Bucha, vend ky ku u kryen masakra mbi civilët nga forca ruse, nga ku është thënë se duhet hetuar krimet e luftës dhe t’i ofrohet mbështetje gjykatës ndërkombëtare – duke i bërë apel Federatës Ruse për bashkëpunim.

E pasi përfundoi takimi mes Zelenskyt dhe Guterresit, presidenti ukrainas tha se konsideron se ekziston mundësia të ketë bisedime të suksesshme lidhur me çbllokimin e fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin e rrethuar të Mariupolit.

Ndërkaq Guterres u tha gazetarëve se diskutimi ka qenë intensiv dhe se do të bëjnë çfarë të munden që të filloi evakuimi i civilëve nga Mariupoli.

Është interesant se në kohën kur po mbahej konferenca e përbashkët, disa raketa janë shkrepur mbi Kievin, ku akoma gjendet Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së. Deri më tani nuk ka të dhëna zyrtare për dëme materiale apo të lënduar. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...