Humb jetën shtetasi britanik që luftonte përkrah forcave ukrainase

Forcat ruse kanë vrarë shtetasin britanik Scott Sibley në Ukrainë, e një shtetas tjetër britanik po konsiderohet si i zhdukur.

Scott Sibley ishte 36-vjeç, një nga ushtarët vullnetarë që iu bashkua forcave ukrainase që të mbrojnë shtetin evropian nga pushtimi rus, transmeton Telegrafi.

Sibley është veteran i forcave të armatosura të Britanisë, e Këshilli për Punë të Jashtme i Komonvellthit nuk ka dhënë detaje se çfarë në fakt bëjnë shtetasit britanikë në Ukrainë.

Për një britanik tjetër që është zhdukur janë deklaruar nga Komonvelthi.

“Jemi të vetëdijshëm që shtetasi britanik është zhdukur në Ukrainë, e ju sigurojmë se ne i ofrojmë mbështetje familje së tij. Kërkojmë urgjentisht informacione shtesë për të”, thuhet në kumtesë. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...