Osmani: Nuk kemi kohë për të humbur, anëtarësimi në BE është thelbësor

Osmani paralajmëroi se mungesa e progresit në procesin e integrimeve evropiane do të ketë pasoja të rënda për vendin tonë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor por siç theksoi, do të jetë hapësirë ​​për ndikime të dëmshme nga vendet e treta, për çka “përshpejtimi i proceseve integruese evropiane është i rëndësishëm dhe në interes gjeopolitik për partnerët tanë”.

Sipas tij, procesi i zgjerimit të BE-së është gjithashtu një politikë e sigurisë dhe prandaj anëtarësimi i rajonit në Union është thelbësor për sigurinë dhe stabilitetin rajonal dhe evropian.
Osmani tha se askush nga ne, nuk ka kohë për të humbur.

“Maqedonia e Veriut është një vend evropian dhe një partner besnik me përparim të konsiderueshëm në proceset reformuese. Edhe pse ende një vend kandidat, RMV është plotësisht ose njëqind për qind në përputhje me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së, si dhe me të gjitha masat kufizuese që rrjedhin nga agresioni ushtarak i Rusisë kundër Ukrainës. Ne besojmë se tani është koha e duhur që BE-ja të përmbushë pjesën e saj të detyrës dhe të zhbllokojë procesin tonë të anëtarësimit duke miratuar kuadrin e negociatave dhe duke mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare. Do të jetë një inkurajim i madh për vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Do të konfirmohet besueshmëria e BE-së dhe do të inkurajohen proceset për tejkalimin e dallimeve dhe pajtimin në rajon”, tha Osmani.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...