Pasojat e bombardimit të Kievit

Gjatë ditës së sotme në Kiev kishte shkuar për vizitë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, i cili u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Mirëpo ky takim doli se “nervozoi” Rusinë, pasi ushtria e Putinit filloi një sulm ajror mbi pjesën perëndimore të Kievit, transmeton Telegrafi.

Si pasojë raportohet se kanë humbur jetën dy civilë kur dy shpërthime të fuqishme u dëgjuan, kurse tre tjerë janë plagosur.

Këtë e ka konfirmuar edhe i pari i kryeqytetit Vitali Klitschko, i cili tha se sulmet ndodhën në Shevchenkviskyi në pjesën veriperëndimore të qytetit.

E dy banesa janë fotografuar të mbuluara në flakë, pasi bombat gjigante ruse goditën ato pa ndonjë paralajmërim.

Madje nga autoritetet ukrainase ky veprim po shihet si kërcënim për tërë botën, për faktin se në ato momente po zhvillohej takimi mes Guterresit dhe Zelensky, pikërisht në atë qytet. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...

Rrugë të zbrazura, shtëpi të boshatisura, betëm 15 shtëpi në fshatin Goshincë të Likovës

Heshtje dhe qetësi në rrugët e fshatit Goshincë të komunës së Likovës. Vështir të takosh njeri, e aq më pak të rinj. Ndonëse janë të...