Sot, dita kur u themelua partia që nuk ekziston më!

“DATA kur u themelua Partia ma e madhe e shqiptarëve te Maqedonisë PPD me 26 deputetë me kryetar NEVZAT HALILIN legjendar…e sot pa asnje deputet… shumë keq na ka mallku, krye s’jemi duke çue…”!

Kështu diplomati Daim Ilazi dhe njëri nga ish-aktivistët e shquar të Partisë së Prosperitetit Demokratik, një psotim në facebook e ka përkujtuar me zemër të plasur, ditën e themelimit të partisë së parë dhe më të madhe të shqiptarëve në fillim të pluralizmit.

Partia për Prosperitet Demokratik ishte themeluar në vitin 1990 dhe qëndroi në pushtet për dy mandate të para dhe në qeverinë gjithëpërfshirëse të unitetit politik gjatë konfliktit të vitit 2001.

Kjo parti mori teposhtëzën pas zgjedhjeve të vitit 2002, kur u gjet në sandviç ideologjik midis Bashkimit Demokratik për Integrim, si parti e moderuar, çfarë dikur ishte PPD-ja dhe Partisë Demokratike Shqiptare me imazhin e një subjekti më radikal, me çka nuk kishte më hapësirë veprimi brenda realitetit të ri politik.

Kryetar i parë i Partisë së Prosperitetit Demokratik ka qenë Nevzat Halili, ndërkaq pas dorëheqjes së tij, kanë vazhduar ta udhëheqin kryetarë të ardhshëm me mandat më të shkurtë ose më të gjatë, si Xheladin Murati, Abdyrahman Aliti, Abdylhadi Vejseli, Abdylmenaf Bexheti, dhe të tjerë, në përpjekje të pasuksesshme për ta ringjallur.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...