Varhelyi me porosi nga Tirana: Nuk ka plan B, Shqipëria dhe RMV bashkë drejt integrimit

Nga Tirana, komisioneri për zgjerim i Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi, tha se nuk ka opsion tjetër përveçse hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, gjatë presidencës franceze. Kur kanë mbetur vetëm 2 muaj deri në përfundimin e saj, Varhelyi kërkoi edhe pak durim nga kryeministri Edi Rama. Nëse negociatat sërish nuk hapen, ai tha se Europa tallet me veten.

“Po punoj nga afër me miqtë bullgarë e maqedonas, vlerësoj durimin tuaj, por kini edhe pak durim. Objektiv presidenca franceze. Çështja e vërtetë ka të bëjë me anëtarësimin e Shqipërisë në BE. duhet të punojmë për integrimin e vërtetë në terren. Ka të bëjë me mënyrën si do ta ndryshojmë realitetin në terren. Problemi i vërtetë që duhet të shikojmë është anëtarësimi, për këtë po punojmë. Duhet marrëveshje për 2 shtetet. Nuk ka plan B, të dy vendet bashkë.”,- tha komisioneri për zgjerim i Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi.

I pyetur lidhje me pozicionimin e tij ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama tha dy vendet do të ecin bashkë drejt rrugës së integrimit.

Një tjetër çështje e rëndësishme që prekën 2 zyrtarët, ishte edhe korridori i tetë që pritet të sjellë më afër kryeqytetet e rajonit tonë.

“Ne menduam qe 290 km në 5 orë është shumë. Koha duhet të jetë më e shkurtër. Dëshirojmë ta përfshijmë korridorin 8 në projektet tona. Pa këtë s’ka lidhje të Ballkanit perëndimor. Rrugë të reja për tregtinë, investimet.”,- theksoi Varhelyi.

Komisioneri për zgjerim, foli edhe për intensifikimin e dialogut Prishtinë-Beograd dhe për mbështetjen ekonomike-sociale për rajonin. Nga ana tjetër, kryeministri Rama u shpreh më i vendosur se kurrë për të vijuar me nismën Ballkani i Hapur, duke përsëritur ftesën për Malin e Zi dhe vendet e tjera që nuk janë bërë ende pjesë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...