Bomgartner: Në qershor do të organizohet konferencë e posaçme mes BE-së dhe vendeve të Ballkanit

Ambasadori i Francës në vend, Siril Bomgartner në ClickPlus në TV21 tha se qëndrimi i Francës në lidhje me procesin integrues të Maqedonisë së Veriut në BE nuk a ndryshuar, or që gjithçka varet nga kontesti mes Shkupit dhe Sofjes.

“Dhe kur kjo marrëveshje të konfirmohet nga të dyja palët, do të mundësohet që të ecim para. Prandaj është shumë e rëndësishme që të ketë dialog mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Tani jemi në fazën kur po qartësohen pozicionet në të dyja anët e kufirit”, tha Bomgartner.

Si vend që kryeson me BE-në, ambasadori Bomgartner tha se Franca po ndjek me vëmendje zhvillimin e ngjarjeve.

“Do të shtoj se për shkak të rëndësisë së kësaj çështjeje që ndiqet nga vetë Presidenti i Republikës, për zhvillimin e të gjitha vendeve të rajonit gjatë presidencës franceze, do të organizohet një konferencë e posaçme ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor dhe kjo konferencë do të organizohet gjatë muajit qershor”, tha Bomgartner.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...