Bytyqi: Harmonizimi i rrogave do të bëhet përmes dialogut dhe negociatave

Zëvendëskryeministri për Çështjë Ekonomike, Fatmir Bytyqi thotë se harmonizimi i rrogave do të bëhet përmes dialogut dhe negociatave, njejtë siç u arrit marrëveshja përmes partnerëve social për rritjen e rrogës minimale, këtë deklaratë Bytyqi e bëri sot, gjatë ekspozesë me rastin e 100 ditëve të para të Qeverisë

Vetëm përmes dialogut mund të arrijmë zgjidhje të qëndrueshme. Përfundoi koha e negociatave në katër sy. Në dy muajt e parë me bisedë arritëm një rritje të pagës minimale dhe një metodologji të re për llogaritjen e pensioneve.

Në vetëm dy muaj, ndikim direkt në standardin e jetesës së mbi 400 mijë qytetarëve. Në një nga krizat më të mëdha ekonomike në botë. Kemi nisur negociatat për hartimin e një Kontrate të re të Përgjithshme Kolektive për të gjithë punonjësit në sektorin publik.

Gjëja më e rëndësishme në këtë proces është të marrim një zgjidhje sistematike dhe ta zgjidhim këtë çështje dhe jo të rihapet vazhdimisht dhe të blejmë pikë politike me këtë temë, që është në dëm të zhvillimit tonë. Nuk mund të presim zhvillim të qëndrueshëm me zgjidhje ad hoc, ka deklaruar Bytyqi. /KlanMacedonia/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...