Dimitrievski: Prishja e shumicës është arsyeja e vërtetë e kërkesës së Kasamit për shpërndarjen e Këshillit

Këshilltari nga radhët e LSDM-së në komunën e Tetovës përmes citimit të tij shpjegon se çfarë po ndodh në këshillin e komunës së Tetovës dhe dëshirën e kryetarit Kasami për të shkuar në zgjedhje.

ARSYEJA REALE E KËRKESËS SË SHPËRNDARJES SË KËSHILLIT NGA KRYETARI ËSHTË SHUMICA E ÇRREGULLUR.

Në seancën e 10-të të datës 27.04.2022, pas votimit pa sukses të rendit të ditës, në koordinim të gjitha grupet këshilldhënëse siguruan se nuk e kanë problem ta votojnë rendin e ditës nëse plotësohet me propozimet e tyre dhe më pas do të ishte votuar Llogaria Vjetore.

Sipas informacioneve të mia, kryetari i komunës është arsyeja pse nuk ka vazhduar seanca. Ndonëse e dinte se nëse do të pranonte propozimet për ndryshimin e rendit të ditës, do të votohet dhe seanca do të vazhdonte, nuk e lejoi vazhdimin nga kokëfortësia ndaj këshilltarëve.

Me përgjegjësi pohoj se këshilltarët në këtë këshill, si opozita ashtu edhe pozita, shumë shpesh kanë rënë dakord dhe shpesh së bashku kanë mbështetur propozime që janë në interes të qytetarëve.

Si asnjëherë më parë, Këshilli është në një atmosferë respektimi të rregulloreve nga të gjithë këshilltarët dhe grupet këshillimore.

Legjitimiteti i 31.000 votave të këshilltarëve nuk mund të krahasohet me 12.000 votat e kryetarit të komunës dhe mund të lejohet që të shpërndajë Këshillin.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...