EShS: Rreth 20 mijë shtetas të Maqedonisë kanë shtetësi bullgare

Enti Shtetëror për Statistika publikoi të dhëna në lidhje me rezultatet e fundit të regjistrimit të popullsisë.

Sipas të dhënave të fundit, gjithsej 19.645 qytetarë janë deklaruar se krahas shtetësisë së Maqedonisë kanë edhe shtetësi bullgare.

Po ashtu 10.909 qytetarë janë deklaruar se kanë edhe shtetësisë të Serbisë, ndërsa shtetësi të Kosovës kanë 2.393 qytetarë të regjistruar.

Shtetësinë kroate e kanë 3.819 persona, të Gjermanisë e kanë 804, ndërsa të italisë e kanë 1.406. Po ashtu ka edhe shtetësi holandeze, 349 janë me shtetësi polake, 103 të Norvegjisë, 269 të Rusisë dhe 1.040 të Sllovenisë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...

Rrugë të zbrazura, shtëpi të boshatisura, betëm 15 shtëpi në fshatin Goshincë të Likovës

Heshtje dhe qetësi në rrugët e fshatit Goshincë të komunës së Likovës. Vështir të takosh njeri, e aq më pak të rinj. Ndonëse janë të...