Maqedoni, pritet vendimi për heqjen e të gjitha masave kundër virusit

Për shkak të uljes së numrit të të infektuarve me Covid-19, Komisioni për Sëmundjet Infektive propozoi heqjen e të gjitha masave kufizuese.

Këto ditë pritet që fillimisht Shtabi i Përgjithshëm Koordinues i Krizave, e më pas edhe Qeveria të komentojë rekomandimin e KSI-së.

Aktualisht, rastet më aktive janë në Shkup (266), ndërsa në Pehçevë, Dojran, Makedonska Kamenica, Makedonski Brod, Demir Hisar, Krushevë, Kratovë, Bogdanci, Probishtip, Vallandovë, Dibër, Radovish, Sveti Nikollë nuk ka të infektuar.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 2.015.726 testime për Covid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me coronavirus në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 309.434, numri i të shëruarve është 299.653, numri i të vdekurve është 9.278 dhe numri i rasteve aktive është 503.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...