Mariçiq: Gjatë presidencës franceze duhet bërë përpjekje të zgjidhet kontesti me Bullgarinë

Zëvendëskryeministri i ngarkuar për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, sot në fjalimin e tij në forumin “100 Ditët e Qeverisë” prezantoi situatën dhe progresin në procesin e negociatave me Bullgarinë për heqjen e vetos, si dhe gatishmërinë e vendit në integrimet evropiane. procesi.

“Për herë të parë në procesin e negociatave me Bullgarinë kemi krijuar një sistem bisedimesh racionale, bisedime që zhvillohen për disa tema, bisedime që i japin diversifikimit temave për të cilat flasim. Procesi ka pushuar së kapur vetëm nga disa çështje, kryesisht të lidhura me historinë, dhe se qasja e re dhe energjia e re po japin rezultate pavarësisht nga të gjitha pengesat, tha Mariçiq, duke shtuar se qeveria është e përkushtuar për ta zhvilluar atë dialog me dinjitet dhe në frymë. të vlerave evropiane dhe deri më tani janë realizuar projekte konkrete të përbashkëta, ka punë të suksesshme në kuadër të pesë grupeve të punës.

Mariciq theksoi se këtë vit, gjatë presidencës franceze, duhet të bëhet një përpjekje për përparim serioz dhe zgjidhje, sepse Franca është një nga vendet më me ndikim në BE dhe presidenti Macron është i përkushtuar personalisht për avancimin e integrimit evropian në Ballkanin Perëndimor.

“Unë mendoj se trajektorja e lëvizjes që kemi vendosur me qasjen e re me qeverinë bullgare është e vetmja që mund të na çojë drejt njëfarë suksesi,” tha Mariçiq.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Të ndihmojmë Luljetën, ka shumë nevojë për ne!

Të ndihmojmë Luljetën. Ajo ka më shumë se nevojë për ne sot, se nesër mund të jemi secili prej neve në vendin e saj. Ajo...

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...