Ministri Shaqiri: Qëllimi i kësaj Qeverie është rritja e pagave në arsim

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, duke komentuar Ligjin e ri për Arsimin, i cili ka ngecur në procedurë parlamentare, tha se qëllimi i kësaj Qeverie me këtë ligj është rritja e pagave në arsim.

“Qëllimi i kësaj Qeverie, duke filluar nga viti 2019, 2020 dhe 2021 me paga më të larta në sektorin e arsimit, por i njëjti ligj pozitiv për mua ishte që të sigurohen paga më të larta për sektorin e arsimit. Dhe në disa situata kur kam pasur mundësi ky ligj është futur në procedurë parlamentare më parë kur nëse tani opozita është në pozicione të ndryshme nga pushteti lokal në atë qendror, në diskutimin e ligjit shihet si punësim partiak, mendoj se jemi tani në një drejtim tjetër për realizimin e atyre që opozita i quan “punësime partiake”, tha Shaqiri në emisionin Win-Win në Telma.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...