Qendra Botërore e Rangimit të Universiteteve: “Shën Cirili dhe Metodi” radhitet 20 vende më poshtë se vitin e kaluar

Universiteti “Shën Cirili dhe Metodi” në Shkup është ranguar për 20 vende më poshtë se vitin e kaluar. Sipas Qendrës Botërore të Rangimit të Universiteteve tani ky universitet është në vendin e 1964-të në listën e 2000 universiteteve më të mira në botë për vitin akademik 2022/23. Edhe pse gjatë tre viteve Universiteti “Shën Cirili dhe Metodi” ka zbritur gradualisht në listë, megjithatë mbeteti vetmi universitet në vend në listën e Qendrës.

Nga shtetet fqinje, Serbia në listëka të ranguara 4 universitete, ndër të cilët në vendin e 348-të është radhitur Universiteti i Beogradit. Nga Bullgaria janë janë ranguar dy universitete ndërsa 12 nga Greqia. Këtë vit në listë nuk ka asnjë institucion të arsimit të lartë nga Shqipëria, Kosova, Bosnja dhe Hercegovina dhe Mali i Zi.

Tre universitetet më të mira në botë sipas listës së Qendrës Botërore të Rangimit së Universiteteve janë Harvard, MIT dhe Stanford, të gjitha nga Shtetet e Bashkuara.

Universitetet vlerësohen sipas cilësisë së arsimit që ofrojnë dhe numrit të punimeve hulumtuese që kanë rezultuar nga ato.Rradhitja e këtij viti përfshinte 19788 institucione të arsimit të lartë nga e gjithë bota ndër të cilat vetëm 2000 u zgjodhën si më të mirat.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...