Rusët pretendonin se kishin rrëzuar dronin ukrainas, madje publikuan fotografi – u zbulua se bëhej fjalë për një gënjeshtër

Mbrëmë forcat ruse tentuan edhe një herë që përmes gënjeshtrave, të krijojnë përshtypjen në opinion se janë duke avancuar në luftën në Ukrainë.

Një shembull i tillë është se ata publikuan disa fotografi me të cilën pretendonin të tentonin të bindin masën se kanë rrëzuar dronin ukrainas TB-2 në rajonin e Khersonit – që ishte një gënjeshtër e radhës, transmeton Telegrafi.

Madje menjëherë u konstatua se rusët kishin publikuar fotografitë e copëzave të dronit të vjetër, që ishte rrëzuar shumë kohë më parë.

Analistët e pavarur kanë konfirmuar se rusët deri më tani kanë rrëzuar të paktën gjashtë dron të tipit TB-2 që fluturojnë ngadalë.

E të enjten tentuan ta shtojnë edhe një në listën e tyre – duke provuar përmes një fotomontazhe të manipulojnë me opinionin.

Ishin analistët e ashtuquajtur “shërbimi informativ për kode të hapura” që shpejtë zbuluan “rrengun” e tyre – me të cilin tentuan të thonë se kanë rrëzuar një fluturake ukrainase.

Gjithçka filloi kur u publikua në rrjetet sociale fotografia që tregon një TB-2 të thyer të marinës ukrainase, me numër serik në bisht T187 që qëndron në baltë në rajonin Kherson – një prej pikave më të nxehta ku po zhvillohen luftimet.

Në të dyja fotografitë duket qartë dëmi i njëjtë. Krahu i majtë i thyer. Stabilizatori i shkëputur i bishtit. Madje edhe projektili i paprekur MAMA, por se ishte fotografuar në mars apo në fund të prillit – pasi një fluturake e tillë me të njëjta dëme ishte postuar nga dikush në rrjete sociale.

Ishte edhe numri serik që i “tradhtoi” rusët dhe nuk u treguan të vëmendshëm, kur tentuan ta “shesin” këtë gënjeshtër për diçka kinse të vërtetë. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...