Të paktën 10 të vrarë si rrjedhojë e një shpërthimi pas xhumasë në një xhami të Kabulit

Të paktën 10 njerëz u vranë dhe 30 u plagosën pas një shpërthimi në një xhami në kryeqytetin afgan, Kabul pas lutjeve të së premtes, tha zëdhënësi i talebanëve për shefin e policisë Khalid Zadran – por dëshmitarët okularë thanë se ekziston frika se shumë të tjerë kishin vdekur.

Shpërthimi ndodhi në zonën Serahi Alauddin të qytetit, njoftoi kanali privat afgan TOLO News duke cituar një dëshmitar okular, transmeton Telegrafi.

Emergjenca, një organizatë joqeveritare që ofron trajtim mjekësor dhe kirurgjik falas për civilët afganë, tha në një postim në Twitter se 20 persona të plagosur ishin trajtuar në spitalin e saj pas shpërthimit.

Në një deklaratë të postuar në Twitter të premten, zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid tha se ai dënon sulmin, që ndodhi disa ditë para përfundimit të Ramazanit.

“Ne dënojmë fuqishëm shpërthimin e sotëm në një xhami në distriktin e 6-të të Kabulit. Vrasje të tilla brutale gjatë këtij agjërimi janë vepër e qarqeve që nuk kanë asnjë lidhje me Islamin apo vendin”, shkroi Mujahid të premten në Twitter. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Dendias nesër e fillon mini turneun në Tiranë, Sarajevë dhe Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias prej nesër deri të mërkurën do t’i vizitojë Shqipërinë, Bosnje e Hercegovinën dhe Maqedoninë e...

Bekteshi në takim me tregtarët e rajonit Ohër-Strugë për ndryshimet e Ligjit, e Diela të jetë ditë pune

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot në Ohër do të realizojë takim me tregtarët nga rajoni Ohër-Strugë. Në takim, siç informoi Ministria dikateriale, do t’i...

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...