Varhelyi: Zvarritja e nisjes së negociatave me Tiranën dhe Shkupin kërcënon BE-në

Bashkimi Evropian po punon shumë për të bindur Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut që të zgjidhin mosmarrëveshjen dhe të hapin rrugën për bisedimet e pranimit në BE për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, tha në Tiranë Komisioneri i Zgjerimit të BE, Oliver Varhelyi.

Varhelyi ndodhet sot në Tiranë pas vizitës në Maqedoninë dhe Bullgarinë fqinje.

Ai tha se vonesa e Brukselit në nisjen e bisedimeve të anëtarësimit në BE me qeveritë e Tiranës dhe Shkupit vë në pikëpyetje sigurinë dhe besimin në BE.

Në dhjetor 2020, Sofja bllokoi fillimin e bisedimeve të pranimit të Maqedonisë së Veriut me BE-në, duke këmbëngulur që Shkupi së pari të përmbushë kushtet e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë dhe të njohë rrënjët e Bullgarisë në kombin dhe gjuhën maqedonase.

“Siguria e BE-së është në rrezik dhe kjo është arsyeja pse ne duhet ta bëjmë atë tani (për të nisur negociatat e anëtarësimit) dhe besimi ynë tek ne është në pikëpyetje”, tha Varhelyi në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Përshpejtimi i procesit të pranimit të anëtarëve të rinj u bë edhe më urgjent për njëzet e shtatë evropianët pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës.

“Është koha që të përmbushim premtimin dhe të zhvillojmë sa më parë konferencën e parë ndërqeveritare”, shkruan Varhelyi në “Twitter” pas bisedës me Ramën.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...