Vetoja ndaj RMV-së, sanksione nga ShBA ndaj Bullgarisë?!

Sanksione efektive kundër Bullgarisë për arsye se nuk e tërheq veton ndaj Maqedonisë për nisje të bisedimeve me Bashkimin Evropian, paralajmëroi kongresmenia Klaudija Teni në një intervistë për “Zërin e Amerikës”. Ajo thotë se është duke u shqyrtuar mundësia për formimin e një koalicionit në Kapitol Hill, i cili do të punonte në drejtim të ushtrimit të presionit mbi Sofjen zyrtare.

“Po të gjenim lloj sanksionesh të cilat do të ishin efektive për t’i ulur ata në tryezë ose diçka tjetër që do ta nxiste zgjidhjen e këtij konflikti dhe sjelljes së pahijshme e cila në të ardhmen do të mund të shkaktojë agresion ose probleme të tjera në këtë rajon”, tha Kllaudija Teni, kongresmene e SHBA-ve.

Kontesti i imponuar nga Bullgaria dhe negociatat që po zhvillohen me Sofjen zyrtare ishin pjesë e debatit në Forumin “100 ditë Qeveri”. Kryeministri Dimitar Kovaçevski thotë se nuk mund të arrihet sukses në qoftë se ai nuk themelohet në vlerat evropiane dhe ruajtjen e dinjitetit të qytetarëve të të dyja vendeve.

Излечете ги проблемите со простатата и подобрете ја ерекцијата за два дена!
“Suksesi i këtyre bisedimeve dhe suksesi i një zgjidhjeje të qëndrueshme mund të arrihet vetëm përmes një bisede të bazuar në vlerat evropiane, në parimet e respektit mes institucioneve dhe qytetarëve dhe në parimin e dinjitetit të cilin duhet ta ruajnë të dyja palët”, theksoi Dimitar Kovaçevski, kryeministër.

Zëvendëskryeministri për eurointegrime, Bojan Mariçiq thotë se jemi të gatshëm për hapjen e bisedimeve aderuese dhe se në klasterin e parë “Themelet” renditemi më mirë se vendet të cilat tashmë janë duke negociuar, por shton se është shumë me rëndësi që të na jepet mundësi për ta nisur procesin.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...