Vullnetarizmi në Kosovë, organizata Toka: Informimi i mirë bën ndryshime të mira

Kohë më parë është mbajtur Konferenca Rajonale e Vullnetarizmit Edukativ nga organizata Toka, e cila kishte mbledhur rreth 150 përfaqësues dhe pjesëmarrës nga shtete si Argjentina, Rumania, Sllovakia, Shqipëria, Mali i Zi, Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina, në një ngjarje një-ditore ku u trajtuan tema dhe çështje lidhur me Vullnetarizmin Edukativ.

Në këtë konferencë ishte theksuar rëndësia e Vullnetarizmit Edukativ në zhvillimin dhe përmirësimin e të mësuarit dhe mësim-nxënies tek të rinjtë në Kosovë dhe më gjerë.

E për vullnetarizmin edukativ rendësi ka edhe informimi i publikut dhe promovimi i aktivizmit rinor dhe edukimit cilësor.

“Për ne, është rëndësishme informimi i publikut për ndryshimet pozitive në jetën e të rinjve si rezultat i vullnetarizmi dhe mësimit përmes përvojës. Duke ju falënderuar të gjithë ekipit të Telegrafi.com – platforma e cila vazhdimisht e promovon aktivizmit rinor dhe edukimit cilësor, shumë njerëz janë më të informuar rreth vullnetarizmit dhe përdorimit të metodave të reja për të zhvilluar mësimin. Ju jemi mirënjohës”, thuhet në deklaratën e organizatës Toka. /Telegrafi/

Drejtori i Telegrafi.com, Gentian Lluka dhe Jehona Gjurgjela, drejtore e organizatës ‘Toka’

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...