Dimitrievski: Mësuesit duhet të kenë paga më të larta se policia

Duke theksuar se vendi po përballet me krizë socio-ekonomike dhe energjetike, kryetari i Komunës së Kumanovës Maksim Dimitrievski theksoi se Maqedonia është ndoshta një nga vendet e pakta në botë ku pagat në arsim janë shumë më të ulëta se pagat e policisë.

Sipas tij, kjo është e papranueshme.

“Nuk dua të them se pagat e policëve janë të larta, ata i meritojnë ato paga, por në çdo shoqëri demokratike që ka ambicie të zhvillojë në radhë të parë paga e atyre në segmentin e arsimit duhet të jetë mbi nivelin e pagave mesatare dhe shtesë. “Paguani në sektorin e sigurisë, sepse në fund të fundit, këta janë njerëzit që krijojnë gjeneratat e ardhshme”, tha kryetari Dimitrievski.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Të ndihmojmë Luljetën, ka shumë nevojë për ne!

Të ndihmojmë Luljetën. Ajo ka më shumë se nevojë për ne sot, se nesër mund të jemi secili prej neve në vendin e saj. Ajo...

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...