Hidhet poshtë kërkesa e Gruevskit, Gjykata Supreme i vërtetoi dënimin

Nikolla Gruevski ra edhe në Supreme. Gjykata Supreme e ka refuzuar si të papranueshme kërkesën e tij për rishqyrtim të jashtëzakonshëm të aktgjykimit në rastin e dhunës së urdhëruar në Qendër. Kështu ka vendosur Gjykata Supreme sepse kërkesën e ka parashtruar avokati Petar Timovski, i cili e ka mbrojtur Gruevskin sipas detyrës zyrtare. Megjithatë, avokatët sipas detyrës zyrtare nuk kanë pasur autoritet për të kërkuar rishikim të jashtëzakonshëm të një aktgjykimi të formës së prerë. Këtë ka mundur ta bëjë vetëm një avokat që ka prokurë nga i pandehuri, e një gjë të tillë nuk e ka dhënë Gruevski. Për protestat e dhunshme para Komunës Qendër në vitin 2013, Gruevski u dënua me një vit e gjysmë burg.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...

Tre mërgimtarë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas aksidentit në Austri

Në orët e para të mëngjesit autobusi nga Kosova u aksidentua në Austri, në autobanin perëndimor pranë Eugendorf, në orën 03:00 e mëngjesit, shkruan...