MPJ për lajmin se Teuta Arifi u refuzua nga BE: Janë spekulime

Nga Ministria e Punëve të Jashtme në një prononcim për TV21 kanë mohuar raportimet se emri i Teuta Arifit nuk ka kaluar filtrat e Bashkimit Evropian për t’u emëruar si ambasadore. Nga MPJ këto shkrime i quajnë spekulime, pasi thonë se Maqedonia e Veriut fillimisht nuk ka vendim shtetërorë për ndonjë kandidat.

“Ende nuk kemi dërguar propozim për ambasador në Bruksel. Njëherë duhet të ketë vendim në vend, i cili pastaj dërgohet në Bruksel për miratim. Deri më tani nuk ka vendim final shtetëror për ndonjë kandidat, andaj është spekulim”, thanë për TV21 nga MPJ.

Ndryshe, në fund të muajit mars burime qeveritare njoftuan se Teuta Arifi do të propozohet për ambasadore të BE-së në Bruksel.

Në lidhje me propozimin e Qeverisë reagoi edhe opozita, kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela deklaroi se Bashkimi Evropian duhet të refuzojë propozimin e Qeverisë sonë për emërimin e Teuta Arifit si ambasadore në BE.

Ndërsa, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti deklaroi se Teuta Arifi shihet si propozim për ambasadore në BE pasi e njeh procesin sepse ka qenë ish zëvendëskryeministre për integrime evropiane.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...