Numri i viktimave në shpërthimin e një xhamie të Kabulit shkon në 50

Një shpërthim i fuqishëm vrau më shumë se 50 besimtarë pas lutjeve të së premtes në një xhami në Kabul, tha udhëheqësi i saj, i fundit në një seri sulmesh ndaj objektivave civile në Afganistan gjatë muajit të shenjt të Ramazanit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, shpërthimi goditi xhaminë Khalifa Sahib në perëndim të kryeqytetit në orët e para të pasdites, tha Besmullah Habib, zëvendës-zëdhënës i ministrisë së Jashtme, i cili tha se numri zyrtar i konfirmuar i të vdekurve ishte 10.

Sulmi erdhi derisa besimtarët në xhaminë sunite u mblodhën pas lutjeve të së premtes për një kongregacion të njohur si Zikr – një akt i përkujtimit fetar i praktikuar nga disa myslimanë, por që shihet si heretik nga disa grupe sunite të linjës së ashpër.

Sayed Fazil Agha, kreu i xhamisë, tha se dikush që ata besonin se ishte një kamikaz u bashkua me ta në ceremoni dhe shpërtheu eksploziv.

“Tymi i zi u ngrit dhe u përhap kudo, kufoma kishte kudo”, tha ai për Reuters, duke shtuar se nipat e tij ishin në mesin e të vdekurve. “Unë vetë mbijetova, por humba të dashurit e mi”. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...

Tre mërgimtarë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas aksidentit në Austri

Në orët e para të mëngjesit autobusi nga Kosova u aksidentua në Austri, në autobanin perëndimor pranë Eugendorf, në orën 03:00 e mëngjesit, shkruan...