Virusi në Maqedoninë e Veriut, Petliçkovski paralajmëron verë të qetë

Kreu i i Komisionit për Sëmundje Infektive, Aleksandar Petliçkovski thotë se në vendin tonë aktualisht gjendja me Covid-19 është stabile. Petliçkovksi thotë se të gjitha parametrat tregojnë se de se në muajt në vazhdim pritet të kemi

“Nuk mund të jemi të sigurt se kriza e Kovid-19 ka përfunduar, por e dimë se aktualisht rreziku i disa komplikimeve serioze dhe presioni serioz në sistemin tonë shëndetësor është shumë i ulët dhe për këtë arsye vendosëm të propozojmë heqjen pothuajse të gjitha masave kufizuese, duke theksuar se në baza ditore dhe javore diskutojmë shifrat, monitorojmë lëvizjen dhe nëse është e nevojshme do të reagojmë në kohën e duhur duke vendosur disa masa të reja. Mendoj se do të kemi disa muaj shumë të qetë dhe pastaj do të shohim në vjeshtë, tha Petliçkovski në Sitel.

Petliçkovski thotë se spitalet presion nga pacientë të infektuar me koronavirus, ndërkaq apelon që qytetarët të vazhdojnë të vaksinohen.

“Dje kemi pasur 32 pacientë të hospitalizuar me Covid-19 që është tregues i shkëlqyer i trendit, shumë pak prej tyre janë në gjendje të rëndë dhe kemi një ose asnjë vdekje në ditë, gjë që tregon se gjendja është shumë e qëndrueshme dhe ka shumë pak rrezik, potencial për përkeqësim. Ata që arrijnë në spital janë gjithmonë me sëmundje shoqëruese. Disa sëmundjet shoqëruese zbulohen gjatë shtrimit në spital. Një përqindje e madhe e të pavaksinuarve mbeten në spital. Muajt ​​e fundit, imuniteti i fituar me vaksinim dhe përhapja e sëmundjes është barazuar. Tejkalimi i virusit është mënyra më e rrezikshme për të fituar imunitet. Ndaj apeloj që të mos heqim dorë nga vaksinat dhe pas kësaj periudhe verore të relaksimit do të fillojmë fushatë më intensive për të shpjeguar përfitimet e vaksinave, e cila është e padiskutueshme në rast se duhet të përgatitemi për një valë të re në vjeshtë”, deklaroi Petliçkovski.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...