VMRO-DPMNE: Ndërmjetësi SASHK-Qeveri ”dorë e djathtë” e ministres

VMRO-DPMNE-ja akuzon qeverinë se po shkel ligjin për zgjidhje të qetë të kontesteve duke e vënë Sindikatën e Arsimit dhe mësimdhënësit në pozitë degraduese. Një reagim I këtillë I opozitës maqedonase vjen pasi SASHK-u njoftoi se nga Ministria për Punë dhe Politikë Sociale janë njoftuar për zgjidhje të qetë të kontestit me Qeverinë me cka duhet të ndërpritet greva.

Në komunikatën e VMRO-DPMNE-së thuhet se ndërmjetësi në këtë kontest është I punësuar në Kabinetin e Ministres për Punë dhe Politikë Sociale.

VMRO-DPMNE

“Ai nuk mund të jetë i pavarur, kur njëra nga palët e prekura është qeveria, respektivisht Kovaçevski dhe shefja e tij Trençevska. Ky është mashtrim dhe qeveria me këtë i nënçmon mësimdhënësit”

VMRO-DPMNE-ja thotë se Qeveria gënjen për rritjen e premtuar dhe se rritjha e vërtetë e pagave do të bëhet kur të plotësohen kërkesat e SASHK-ut.

VMRO-DPMNE

“Gjithçka tjetër është presion ndaj mësimdhënësve që t`i pranojnë kushtet e Qeverisë që t`u mbeten më shumë para për tenderë të pista”

SASHK-u dje njoftoi se tashmë është caktuar takimi I parë me ndërmjetësin që dje ishte emëruar nga Ministria për Punë dhe Politikë Sociale.

Greva filloi më 11 Prill. Kërkesat e SASHK-ut janë rritja e pagave për 18.5% respektivisht të harmonizohen me pagën minimale e cila nga Marsi u rrit në 18.000 denarë dhe në mënyrë plotësuese paga minimale të jetë baza me të cilën do të shumëzohen koeficientët e vendeve të punës. Qeveria ofroi rritje prej 12% të pagave. /KlanMacedonia/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Të ndihmojmë Luljetën, ka shumë nevojë për ne!

Të ndihmojmë Luljetën. Ajo ka më shumë se nevojë për ne sot, se nesër mund të jemi secili prej neve në vendin e saj. Ajo...

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...