VMRO-DPMNE: Nuk do të lejojmë ndryshimin e Kushtetutës dhe përfshirjen e bullgarëve pa garanci me shkrim

VMRO-DPMNE me anë të një komunikate ka bërë të ditur se kurrë nuk do të pranojë dhe lejojë hapjen e Kushtetutës së Maqedonisë në kuadër të negociatave me Bullgarinë për të ndryshuar preambulën.

“VMRO-DPMNE kurrë nuk do të pranojë dhe lejojë që Kushtetuta e Maqedonisë të hapet në negociatat me Bullgarinë për të ndryshuar preambulën, pa garanci paraprake të shkruara për historinë tonë, për gjuhën tonë maqedonase, pa fusnota artificiale, për veçantinë dhe diversitetin tonë kulturor. VMRO-DPMNE kurrë nuk do të pranojë të përmbushë kërkesat e Deklaratës Bullgare, sepse kjo do të nënkuptonte mohimin e gjuhës, historisë dhe popullit maqedonas. Ky është qëndrim jo vetëm i VMRO-DPMNE-së, por edhe i shumicës së qytetarëve të Maqedonisë, thuhet në komunikatën e VMRO-DPMNE-së.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...