Draghi: Sa më shpejt negociatat me Shkupin e Tiranën

Kryeministri italian Mario Draghi kërkoi që negociatat zyrtare të anëtarësimit midis Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian të fillojnë “menjëherë”, me një kërkesë të njëkohshme për “përshpejtimin” e negociatave me Serbi-Malin e Zi, raporton AFP.

Në një kohë kur BE-ja ka forcuar unitetin dhe ka mbështetur Ukrainën në luftën kundër ofensivës ruse, integrimi i plotë i vendeve me aspirata evropiane nuk është një kërcënim për projektin evropian, por pjesë e realizimit të tij”, tha Draghi në një fjalim në Parlamentin Evropian.

Ai tha se Italia mbështet hapjen e menjëhershme të negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në përputhje me vendimin e marrë nga Këshilli Evropian në mars 2020.

Qeveritë e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë shpresojnë të hapin bisedimet e pranimit në qershor ose korrik.

Ne duam t’i japim një shtysë të re negociatave me Serbi-Malin e Zi dhe të tregojmë më shumë vëmendje ndaj aspiratave legjitime të Bosnjë-Hercegovinës dhe Kosovës,” tha Draghi.

Ai shtoi se mbështet hyrjen e të gjitha këtyre vendeve në BE dhe se dëshiron gjithashtu anëtarësimin e Ukrainës.

Ne duhet të ndjekim procesin e pranimit që kemi krijuar, por gjithashtu duhet të veprojmë sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Draghi.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...