Osmani: Mbështetja e SHBA-së për RMV-në është kyçe

Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani në “Urinski Brifing” ka thënë se marrëveshja strategjike me SHBA-në është e re në politikën e jashtme dhe paralelisht me të do të vazhdojnë edhe bisedimet me Bashkimin Europian pasi që synimi i Maqedonisë së Veriut është krijimi i një shteti europian dhe funksional.

“Gjatë këtyre dy muajve duhet të investojmë më tepër sepse kjo është një nga shanset e fundit për të kapërcyer dallimet me Bullgarinë dhe për të filluar proceset europiane”, ka thënë Osmani.

Osmani gjithashtu ka thënë se alternativë tjetër për BE-në nuk do të gjejmë, por ky maltretim ndaj qytetarëve nuk duhet të vazhdojnë, ka komentuar Osmani.

Si rezultat i samitit të atëhershëm në Bukuresht në vitin 2008, kur Maqedonia nuk u pranua në NATO, presidenti i atëhershëm amerikan Xhorxh W. Bush inicioi dhe nënshkroi një deklaratë për një partneritet strategjik me Shtetet e Bashkuara për të riafirmuar marrëdhëniet e mira. Marrëveshje të tilla që po diskutohen aktualisht me Departamentin e Shtetit janë ekskluzive dhe vetëm disa vende kanë një marrëveshje të tillë, përfshirë këtu Izraelin.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...