Andonov: Do të përfitojmë më së shumti nga projekti “Alekaandropolis”

Këshilltari i Qeverisë për Energjetik, Viktor Andonov, informoi se terminali i gazit në Aleksandropolis ka filluar në vitin 2013.

“Dje u ndërtua terminali i gazit të lëngshëm natyror dhe si i tillë u shpall projekt i përbashkët në interes të BE-së. Projekti ka karakter rajonal dhe sjell siguri energjetike. Për këtë arsye ishin të pranishëm liderët e disa vendeve të rajonit, ndër të cilët edhe kryeministri Kovaçevski.

Në të kaluarën kemi pasur një nga çmimet më të larta të gazit natyror, sepse furnizoheshim nga një burim dhe konsumonim një sasi të vogël të gazit natyror.

Një nga arsyet është sigurimi i një rruge tjetër. Konsumatorët përfitojnë më së shumti nga konkurrenca”, tha Andonov në emisionin “24 Analiza”.

Ai bëri të ditur se projekti do të kushtojë 50 milionë euro, përkatësisht pjesa jonë nga Negotina deri në kufirin grek.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Operacioni që riktheu dinjitetin e Drejtësisë kundër krimiṯ

Nga Mero Baze Ka tri ditë që shtypi shqiptar është kthyer në një telenovelë krimi, për shkak të rrjedhjes së dosjeve të një liste prej...

Kryeministri i ri australian Entoni Albaneze nesër do të bëjë betimin

Kryeministri i sapozgjedhur australian, Entoni Albaneze, nesër duhet të betohet, pas fitores së tij të djeshme në zgjedhje parlamentare të Partisë laburiste, njofton DPA. Albaneze...

Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova dhe Ukraina janë dy situata të ndryshme

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka thënë se Ukraina dhe Kosova janë “situata shumë të ndryshme”, duke bërë thirrje që ajo që ndodhi...

Dendias nesër e fillon mini turneun në Tiranë, Sarajevë dhe Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias prej nesër deri të mërkurën do t’i vizitojë Shqipërinë, Bosnje e Hercegovinën dhe Maqedoninë e...

Bekteshi në takim me tregtarët e rajonit Ohër-Strugë për ndryshimet e Ligjit, e Diela të jetë ditë pune

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot në Ohër do të realizojë takim me tregtarët nga rajoni Ohër-Strugë. Në takim, siç informoi Ministria dikateriale, do t’i...