Bushi: MPB partnere e denjë e EUROPOL-it

Konferenca Rajonale e Drejtorëve të Policisë nga Ballkani Perëndimor organizuar në Shkup është edhe një konfirmim shtesë i parandalimit të trafikut të paligjshëm të lëndëve narkotike, trafikut të armëve, luftën kundër migrimit të paligjshëm, luftën kundër korrupsionit dhe sigurinë kibernetike si forma me e re e sfidave moderne të sigurisë.

Kështu është shprehur zëvendësministri i Brendshëm, Nazim Bushi gjatë takimit dypalësh me drejtoren ekzekutive të Agjencisë Evropiane të Zbatimit të Ligjit (Europol), Catherine De Boll, zëvendës krye shefin operativ, Jean-Philippe Lekoufe, Ilija Pulovin, këshilltar i lartë dhe Andrej Groschel, drejtuesin e delegacionit.

Drejtorja e Europol-it, De Boll, shprehu kënaqësinë për bashkëpunimin me vendit tonë dhe theksoi se Maqedonia e Veriut dhe Ministria e Brendshme janë partner serioz në luftën kundër krimit, me ç’rast potencoi se RMV është vendi i parë që ka firmosur Marrëveshje për bashkëpunim operacional dhe strategjik me EUROPOL.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...

Tre mërgimtarë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas aksidentit në Austri

Në orët e para të mëngjesit autobusi nga Kosova u aksidentua në Austri, në autobanin perëndimor pranë Eugendorf, në orën 03:00 e mëngjesit, shkruan...