Eurointegrimi i RMV-së dhe Shqipërisë, Prajs: Dy shtete të nisin bisedimet me BE-në

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të hedhin një hap përpara drejt integrimit evropian dhe ajo të jetë mbajta e konferencës së parë ndërqeveritare me BE-në,  ka deklaruar zëdhënësi i departamentit të shtetit amerikan, Ned Prajs. Konfirmon se Shtetet e Bashkuara po zhvillojnë bisedime dypalëshe me Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut për të arritur një zgjidhje sa më të shpejt në mosmarrëveshje. SHBA-të shpresojnë se Shkupi dhe Sofja do të ndjekin modelin e Marrëveshjes së Prespës për të dalë nga kriza bilaterale.
“Marrëveshja historike e Prespës dëshmoi se vendet e Ballkanit Perëndimor janë të gatshme të realizojë detyra të rënda, të bëjnë kompromise, të gjejnë zgjidhje. Ne jemi të bindur se Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut do ta bëjnë të njëjtën përmes bisedimeve mbi çështjet  kontestuese. Ne vazhdojmë të bëjmë përpjekje që edhe  Bullgaria edhe Maqedonia e Veriut t’i rregullojnë dallimet sa më shpejt. Kuptohet, nuk do të informojmë detajisht për këto bisedime.”,- tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Prajs.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Të ndihmojmë Luljetën, ka shumë nevojë për ne!

Të ndihmojmë Luljetën. Ajo ka më shumë se nevojë për ne sot, se nesër mund të jemi secili prej neve në vendin e saj. Ajo...

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...