Pendarovski: Sot i shprehim respekt veçantisë sonë, themelit tonë të identitetit dhe krenarisë linguistike – gjuhës maqedonase

Sot i shprehim respekt veçantisë sonë, themelit tonë të identitetit dhe krenarisë linguistike – gjuhës maqedonase. Gjuha e Koneskit, Shopovit, Janevskit dhe të gjithë themeluesve të fjalës letrare maqedonase, është pasqyrë e ekskluzivitetit. Ajo është e drejtë e jonë themelore e të drejtave të njeriut, e drejtë për vetëpërcaktim dhe vetëshprehje, porositi presidenti Stevo Pendarovski me rastin e 5 Majit – Ditës së gjuhës maqedonase.

Gjuha maqedonase, thotë ai, e afirmuar në botë, ka vend të saj në familjen e gjuhëve sllovene, falë gjeneratave para nesh, të cilat na obliguan ta kultivojmë përmes alfabetit të saj, të cilin pikërisht sot e nderojmë.

Obligimi që ta ruajmë gjuhën maqedonase, thotë presidenti Pendarovski, nuk është vetëm borxh ndaj paraardhësve, por edhe ndaj pasardhësve tanë, ndaj trashëgimisë kulturore të civilizimit njerëzor dhe invesitm në atdheun tonë të vetëm, si pjesë të hapësirës kulturore evropiane.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...