Prokuroria do të kërkojë që Muhamed Zekirit t’i vazhdohet masa e paraburgimit

Prokurorja Katerina Kolareviq do të dorëzojë kërkesë për vazhdimin e masës së paraburgimit për ish-sekretarin e përgjithshëm të Qeverisë, Muhamed Zekiri.

Ndërsa brenda katër ditëve do të dihet nëse kërkesa do të pranohet ose jo, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Gjatë muajit, Zeqiri ka dhënë deklaratë para prokurores, si i dyshuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Ai ka mohuar fajësinë ndërsa janë dëgjuar edhe disa dëshmitarë tjerë të cilët kanë njohuri për furnizimin publik të nënshkruar nga Zekiri.

“Prokurori kompetent e udhëheqë procedurën hetimore kundër personit për të cilin keni shfaqur interes dhe dy persona tjerë të pakapshëm për organet e rendit. Në periudhën e fundit janë dëgjuar një pjesë e dëshmitarëve, ndërsa edhe i dyshuari ka dhënë deklaratë para prokurorit. Po ndërmeren edhe veprime tjera për zbardhje të rastit. Sa i përket kërkesës për vazhdim të masës për paraburgim, duke patur parasysh se masa e parë përfundon më 8 maj, Prokuroria do të kërkojë që e njejta të vazhdohet”, thonë nga Prokuroria për A1on.

Nëse pranohet të vazhdohet paraburgimi, ai në Shutkë do të qëndrojë edhe një muaj tjetër. Zekiri u ankua në Gjykatën e Apelit por prej atje e konfirmuan vendimin e gjykatës penale.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...