Vendet e Ballkanit dhe Bashkimi Evropian kërkojnë alternativë ndaj gazit rus në Sofje

Ministrat e Ekonomisë nga rajoni dhe më gjerë në një takim në Sofje krijuan platformë rajonale të furnizimit me gaz pasi Gazpromi i Rusisë ndërpreu furnizimet drejt Bullgarisë. Platforma synon jo vetëm të gjejë zgjidhje për të zëvendësuar gazin rus, por edhe të reduktojë varësinë nga nafta ruse. Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi theksoi se vendi do të mbështesë plotësisht iniciativat që do të dalin nga kjo platformë.

“Ne mbështesim të gjitha iniciativat dhe projektet që do të thellojnë bashkëpunimin mes dy vendeve, por edhe iniciativat rajonale siç është interkonektori me Greqinë, dhe krahas shqyrtimit të mundësive për rritjen e kapaciteteve ekzistuese, duke qenë se Maqedonia nuk ka kapacitete për magazinimin e gazit të lëngshëm”, tha Kreshnik Bekteshi – Ministër i Ekonomisë.

Zgjidhja duhet të gjendet sa më shpejt sepse do të vijë dimri, theksoi ministri bullgar i energjetikës.

“Grupi i punës, në të cilin merr pjesë edhe Komisioni Evropian, do të ketë vendim afatgjatë dhe do të dalë me të gjithë skenarët dhe propozimet që do të komentohen së shpejti. Duke qenë se në fund të muajit prill struktura e prokurimit ndryshoi krejtësisht papritur dhe duhej të ndodhnin shumë zgjidhje alternative, kërkohet bilanc që të mos ketë ndryshime drastike në çmim”, u shpreh Aleksandër Nikollov – Ministër i Energjetikës i Bullgarisë.

Gazi i Azerbajxhanit është alternativa e parë që mund të zëvendësojë atë rus. Ministri i Energjetikës i Azerbajxhanit ka thënë se vendi i tij është gati të dyfishojë furnizimet e tij në BE me më shumë se 10 miliardë metra kub.

“Në katër muajt e parë të këtij viti, Evropa mori 3,5 miliardë metra kub gaz nga Azerbajxhani. Nga këto, 3,1 miliardë metër kub shkuan në Itali, 0,3 në Greqi dhe 0,1 miliardë në Bullgari. Nëse dërgesat aktuale vazhdojnë, ne presim që eksportet tona të gazit në Evropë të kalojnë 10 miliardë metra kub deri në fund të vitit”, tha Parviz Shahbazov – Ministër i Energjetikës së Azerbajxhanit.

Deri në fund të majit, Bashkimi Evropian duhet të miratojë një plan në të cilin do të ndërmarrë hapa konkretë për të reduktuar varësinë e tij nga gazi rus.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...