Në Krivollak filloi stërvitja më e madhe ushtarake në vend “Përgjigja e shpejtë 22”

Me rreth 4600 trupa nga tetë shtete – Maqedonia, SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Franca, Mali i Zi, Shqipëria dhe Greqia, sot nis në poligonin Krivollak “Përgjigje e shpejtë 22”.

Me rreth 4.600 trupa nga tetë shtete – Maqedonia e Veriut, SHBA, Britania e Madhe, Italia, Franca, Mali i Zi, Shqipëria dhe Greqia, sot në poligonin Krivollak fillon “Përgjigje e shpejtë 22”, stërvitja më e madhe ushtarake e realizuar në vend.

Ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska në konferencën tha se është nder i madh për Ministrinë e Mbrojtjes dhe Ushtrinë që të jenë nikoqire e një stërvitje të tillë. Ajo shprehu bindjen se pjesëtarët e Ushtrisë së Maqedonisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes do të tregojnë atë që dinë më së miri.

“Qëllimi i këtij ushtrimi ka dy aspekte. Kjo është gatishmëria e Ushtrisë së Maqedonisë për ushtrime të tilla komplekse që ne i kryejmë së bashku me aleatët, gjë që tregon gatishmërinë e saj, nivelin e operacionit, por edhe mënyrën se si ajo bashkëpunon me ushtritë brenda NATO-s. Së dyti, e cila është e rëndësishme edhe për vendin tonë, tregon kapacitetet e qendrës trajnuese në Krivollak”, theksoi Petrovska, duke shtuar se Krivollaku është një qendër serioze trajnimi, ku të gjithë anëtarët e Aleancës do t’i shfrytëzojnë përfitimet e saj.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...