Osmani: “Djalli është në detaje! Dëm historik nëse tani nuk arrijmë marrëveshje me Bullgarinë”

Besoj se gjatë këtyre muajve me të vërtetë mjaftueshëm Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani tha se do të ishte “dëm historik” nëse pas afrimit kaq shumë të qëndrimeve Shkup-Sofje të mos arrihet marrëveshje.

Osmani tha se në rast se nuk arrihet marrëveshje deri në qershor, vendi ynë do të vazhdojë marrëdhëniet me Bullgarinë, por që jo me këtë lloj të energjisë.

“Të gjitha çështjet bisedohen. Kuptohet ne kemi thënë për disa çështje nuk duam aspak të diskutojmë, për disa çështje ka vend për negociata. Nga debati për identitet, gjuhë dhe histori, kaluam në debat për të drejta të njeriut, vendosjen e tyre në Kushtetutë, të drejtat e pakicave etj.

Vlerësoj se ky ishte kontribut i yni në drejtimin e debatit nga atje, këtu dhe mendoj se kjo është pjesë e pjekurisë së këtij procesi, por ende ka dallime në detale nga të gjitha këto çështje. Propozimi portugez mbetet korniza për të gjitha çështjet, por e dini djalli është në detaje.

Duhet të keni kujdes në çdo fjalë, afat dhe secilin pozicion të çështjes, se ku do të vendoset”, tha Osmani.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...