Anketa: Më shumë se gjysma e shqiptarëve e përkrahin BDI-në dhe Ahmetin

Sipas rezultateve të sondazhit, për cilën parti do të votonit nëse javën e ardhshme do të kishte zgjedhje parlamentare, për VMRO-DPMNE-në 21,2 për qind, për LSDM-në 16,2 për qind, për BDI-në 7,2 për qind, për Aleancën për Shqiptarët 3,8 për qind e të anketuarve, 2,9 për qind për Levicën, 1,5 për qind për BESA dhe një për qind për Alternativën, 17,3 për qind e të anketuarve nuk do të votonin për asnjë parti, nuk donin të thonë 16,1, ndërsa 12 nuk kishin përgjigje, 8 për qind.

Nga të anketuarit, në pyetjen se cilit politikan i besojnë më shumë, 16,2% e të anketuarve kanë zgjedhur Hristijan Mickoskin, 8,7% për Dimitar Kovacevski, 6,4% për Zoran Zaev, 7,3% për Ali Ahmetin, tek Zijadin Sela kanë 3,8 për qind, Dimitar Apasiev 2,7 për qind, Bilal Kasamin 1,9 për qind, Afrim Gashin 1 për qind dhe Nikolla Gruevskin 1,4 për qind. Tridhjetë e dy për qind e të anketuarve thanë se nuk i besonin asnjë politikani, 15.4 për qind nuk dinin të përgjigjen dhe 3.2 për qind thanë se nuk kishin besim.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Të ndihmojmë Luljetën, ka shumë nevojë për ne!

Të ndihmojmë Luljetën. Ajo ka më shumë se nevojë për ne sot, se nesër mund të jemi secili prej neve në vendin e saj. Ajo...

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...