Byrnes: Dialogu strategjik me SHBA nuk ka për qëllim të zëvendësojë anëtarësimin e Maqedonisë në BE

“Dialogu i paralajmëruar strategjik me Shtetet e Bashkuara nuk ka për qëllim të zëvendësojë anëtarësimin e Maqedonisë në BE”, tha ambasadorja amerikane Kate Marie Byrnes, pasi dy ditë më parë ministri i Jashtëm maqedonas Bujar Osmani njoftoi se më 2 qershor të dy qeveritë në Uashington do të fillojnë një proces të dialogut strategjik, si njohje e arritjeve tona në përgjithësi, por edhe për marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara.

“Maqedonia e Veriut e ka bërë punën e saj sa i përket anëtarësimit në BE dhe mendoj se procesi duhet të vazhdojë sa më parë. Dua të theksoj se dialogu strategjik që kemi vendosur nuk është zëvendësim i anëtarësimit në BE, por ka të bëjë me përmirësimin e marrëdhënieve që kemi pasur deri më tani”, tha Byrnes.

Dialogu strategjik është planifikuar të fillojë në qershor në Uashington DC, me fokus shumë tema, duke përfshirë politikën e jashtme, ekonominë, investimet, mbrojtjen, energjinë dhe kulturën.

“Dialogu është një lloj vazhdimësie e partneritetit të ndërsjellë që autoritetet maqedonase dhe amerikane e nënshkruan 14 vjet më parë”, tha Byrnes.

“Ky është një dialog që do të zhvillohet. Ky do të jetë një bashkëpunim dypalësh, i cili do të përcaktojë fushat që do të diskutohen.Ne thamë se pas anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, marrëdhëniet tona do të ndryshojnë, sepse jemi bërë aleatë, ulemi në të njëjtën tryezë, kemi një zë të përbashkët dhe sigurisht që bashkëpunimi ynë ka evoluar në atë drejtim,” tha Byrnes.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se për dialogun strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës është punuar disa muaj, edhe para qeverisjes së re nën udhëheqjen e tij.

“Shtetet e Bashkuara janë partneri ynë strategjik, së bashku me vendet e BE-së. Dialogu nuk do të jetë vetëm në fushën e politikës së jashtme. “Do të jetë edhe në sferën e shkëmbimit, ekonomisë, investimeve, furnizimit me energji elektrike dhe burimeve tjera të energjisë”, tha Kovaçevski.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...