Dita e Europës, Grubi: 72 vjetori i paqes dhe unitetit në kontinentin e vjetër

Zëvendëskryeministri i parë i RMV-së, Artan Grubi ka uruar 72 vjetorin e themelimit të Bashkimit Europian me një thënie të Robert Schuman – themelues i BE-së.
“Europa nuk do të bëhet menjëherë, ose sipas një plani të vetëm. Ajo do të ndërtohet përmes arritjeve konkrete, të cilat së pari krijojnë de fakto një solidaritet.”
Me këtë thënie të Robert Schuman sot shënojmë 72 vjetorin e paqes dhe unitetit në kontinentin e vjetër, në Europë.
“Dita e Europës”, këtë vit nderon solidaritetin e botës demokratike, përkrahjen ndaj Ukrainës në betejën e saj kundrejt agresionit Rus.
Aspirata e Republikës së Maqedonisë së Veriut për t’iu bashkangjitur Europës ka nisur që nga fillimi i mëvetësisë së vendit. Ne do mbetemi pararojë e saj dhe përherë të lidhur me Europën.
Gëzuar EUROPË
https://www.facebook.com/ArtanGrubi/posts/pfbid0mhUsLnB4MLUL2DZTU8RaTwxhg1dezoQKfDYfNF3g6U98bhSqdwXWqniGjGdnGVCel

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...