Nuhiu përkujton pabesitë ndaj shqiptarëve në frontin antifashist

Vendi ynë ishte në anën e koalicionit antifashist gjatë Luftës së Dytë Botërore!
Në luftën kundër fashizmit popujt e rajonit tonë, ashtu si edhe popujt e tjerë të Europës dhe më gjerë u angazhuan në një përpjekje të madhe, luftarake dhe të përgjakshme, në krah të koalicionit të madh antifashist.
Në Luftën për çlirim, shqiptarët u bashkuan rreth vlerave të antifashizmit dhe të lirisë, megjithëse ishin goditur pabesisht brenda radhave antifashiste.
Sot, përkujtoj ushtarët shqiptarë të armatës jugosllave që u vranë më 6 prill 1941në fronitin antifashist, prapa krahëve nga oficerët e tyre serb, ata që u zhdukën në Frontin e Sremit me urdhër të Shtabit Jugosllav, ata që me dhunë në mars – prill 1945, i mobilizuan, i dërguan në frontin e dytë të “Adriatikut” e i zhdukën në masakrën e Tivarit, ata që u vranë në Drenicë, Ferizaj, Tetovë, etj., nën etiketën “reaksionarë” e “ballistë”, ata të cilët ishin disa dhjetëra mijë!
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=5129925023761120&id=100002310186518

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Të ndihmojmë Luljetën, ka shumë nevojë për ne!

Të ndihmojmë Luljetën. Ajo ka më shumë se nevojë për ne sot, se nesër mund të jemi secili prej neve në vendin e saj. Ajo...

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...