Schallenberg: BE duhet të kthej besueshmërinë duke zgjidhur çështjen e negociatave të Maqedonisë dhe Shqipërisë

“Në muajt e fundit është bërë përparim thelbësor dhe tani është koha për të kaluar në fazën tjetër të procesit integrues të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në Bashkimin Evropian, këto çështje BE-ja duhet ti adresojë për të rikthyer besueshmërinë e saj”, tha për Agjencionin Informativ të Maqedonisë, ministri i Jashtëm austriak Aleksander Schallenberg.

Schallenberg i pyetur për pritshmëritë e tij për heqjen e vetos bullgare për fillimin e negociatave ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe BE-së në qershor, tha se këto çështje janë bilaterale dhe duhet zgjidhur ndërmjet vendeve.

“Çështjet dypalëshe dhe zgjerimi nuk duhet të ngatërrohen. Dhe të mos harrojmë idenë themeluese të BE-së: ta kapërcejmë luftën dhe të krijojmë prosperitet përmes bashkëpunimit, pra nuk na duhet zvarritje më tepër, tha Schallenberg, i cili mbërrin sot në Maqedoninë e Veriut në Ditën e Evropës.

Lidhur me kuadrin e negociatave dhe çfarë do të përmbajë ai, Schallenberg theksoi se duke qenë se çështjet dypalëshe nuk janë pjesë e legjislacionit të BE-së, është e vështirë të përfshihen referenca të tilla.

Ai shtoi se zgjerimi nuk duhet të jetë proces ilegalist, por instrument gjeostrategjik.

“Për momentin, ne kemi një qasje burokratike ndaj procesit të zgjerimit, e cila nuk na ka çuar në përparim të rëndësishëm në vitet e fundit. Nuk ka vakum në politikën botërore, qoftë modeli europian apo ndonjë model tjetër”, tha Schallenberg.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...