Kovaçevski: Zvogëlim shtesë prej 100 milionë eurosh në shpenzime joproduktive nga buxheti

Kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski në paraqitjen e mbrëmshme në televizionin “Sitel” bëri të ditur se aktualisht janë duke punuar në një ribalancim të Buxhetit, i cili do të përfshijë shkurtime shtesë prej 100 milionë eurosh në shpenzime joproduktive.

“Do të ketë një shkurtim shtesë prej 100 milionë euro të kostove joproduktive, të cilat nuk duhet të bëhen këtë vit, përveç asaj që u bë me shkurtimin 8% të shpenzimeve në vitin e kaluar dhe masat shtesë të bëra në 100 ditët e para nga Qeveria për kufizimin e shpenzimeve”, theksoi Kovaçevski.

Ai shtoi se është planifikuar që deri në fund të majit të përfundojë buxheti plotësues dhe të futet në procedurë parlamentare.

“Për momentin janë duke u shqyrtuar edhe të gjitha opsionet për mbulimin e atij deficiti, sepse në këto kohë çmimi i kapitalit po rritet”, tha Kovaçevski, i cili theksoi se të gjitha bisedimet po zhvillohen në mënyrë që të sigurohen mjete me kosto sa më të ulët të kapitalit në treg në këto kushte.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...